شهروندان گرامی؛توسعه و آبادانی هر شهری حمایت شهروندان آن شهر را می طلبد ،امیدواریم با پرداخت به موقع عوارض ما را برای رسیدن به این هدف یاری نمایید...

وزیر نیرو سد مجن را افتتاح کرد

  به گزارش روابط عمومی به نقل از ایرنا، رضا اردکانیان وزیر نیرو سد مجن شاهرود را در قالب برنامه های سفر یکروزه به استان سمنان و از طرح های حوزه آب منطقه ای این استان در شهرستان شاهرود افتتاح کرد.

  دکتر حسینی شاهرودی دراین مراسم در خصوص مشکلات کشاورزان  و بحث استفاده از آب این منطقه، رفع مشکل آب شرب شهر شاهرود همچنین احداث استخر های کثیر ذخیره آب و …. منطقه سخنانی را ایراد نمودند

  گفتنی است دراین مراسم حجت الاسلام و المسلمین جناتی به نیابت از مردم و مسئولین مجن تشریف فرمایی وزیرنیرو را به شهر مجن تبریک گفتند

  وزیر نیرو در حین ورود به محدوده سد مجن از سوی فرزند و پدرشهید مدافع حرم (شهید علی اصحابی) مورد استقبال قرار گرفت

  در این مراسم از تمبر یاد بود سد مجن رونمایی شد

  مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان سمنان درباره مشخصات طرح سد مجن شاهرود در گفت و گو با ایرنا افزود: اعتبار هزینه شده این طرح ۲۸۷ میلیارد و ۱۳۷ میلیون ریال بود و ساخت بدنه و تاسیسات وابسته از فروردین ۸۹ آغاز شده است.
  ایرج حیدریان خاطرنشان کرد: سد مجن شاهرود از نوع سد تنظیمی- مخزنی است، طول تاج ۲۷۶ و عرض آن هشت متر، عرض کف ۱۶۰ متر، ارتفاع از بستر ۳۸ متر و حجم قابل تنظیم مخزن ۴٫۷۵ میلیون مترمکعب است.
  وی اضافه کرد: برای ساخت این سد حجم مصالح بدنه ۵۱۱ هزار مترمکعب و بتن ریزی به حجم ۱۲ هزار متر مکعب و عملیات حفاری تزریق به حجم ۱۰ هزار و ۳۰۰ متر طول انجام شده است .
  مدیرعامل آب منطقه ای استان سمنان تاکید کرد: اهداف اولیه سد مجن تنظیم آب رودخانه مجن به میزان ۴٫۷۵ میلیون مترمکعب در سال، تغذیه آبخوان دشت مجن و افزایش بهره وری و در نتیجه افزایش محصولات کشاورزی و دامی است.
  سد تنظیمی – مخزنی مجن در ۴۲ کیلومتری شاهرود و ۷٫۵ کیلومتری شهر مجن قرار دارد، رودخانه مجن از دامنه های جنوبی کوه سرتنگه در شمال شاهرود سرچشمه می گیرد و از بهم پیوستن دو سرشاخه داستان و تنگه اسمال تشکیل می شود.
  حوضه آبریز این رودخانه حدود ۵۲٫۲ کیلومتر مربع و میانگین بارندگی آن هم ۲۹۵میلی متر است.
  وزیر نیرو در سفر به استان سمنان طرح های آب و برق شهرستان های گرمسار، شاهرود، دامغان و سمنان را بازدید و افتتاح می کند، مهمترین طرح های افتتاحی وزیر، نیروگاه خورشیدی مگاواتی در دامغان، مجتمع آبرسانی روستایی و نیروگاه برقابی شهرستان سمنان است.
  بازدید از طرح انتقال آب سیمین دشت به گرمسار، کلنگ زنی طرح آبرسانی به روستاهای جام و دوزهیر در سمنان و چند طرح صنعت برق، از دیگر برنامه های سفر وزیر نیرو به استان سمنان است.
  در استان سمنان سالانه یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون مترمکعب آب تولید می شود که ۷۰ درصد از منابع زیر زمینی است و این استان سالانه با کسری مخزن سالانه ۴۵۰ میلیون مترمکعبی مواجه است.