شهروندان گرامی؛توسعه و آبادانی هر شهری حمایت شهروندان آن شهر را می طلبد ،امیدواریم با پرداخت به موقع عوارض ما را برای رسیدن به این هدف یاری نمایید...

گوشه ای از برگزاری آداب و رسوم ماه محرم در مجن

  به گزارش روابط عمومی :

  هفته پایانی ماه ذیحجه نویدبخش آغاز سال نو قمری و ماه محرم در شهر مجن می باشد. مردم این شهر با شور و شعفی وصف ناپذیر به غبار روبی و شست و شو و سیاه پوش نمودن تکایا و حسینیه ها می پردازند و از شب اول محرم به عزاداری می پردازند. در شب دوم حدود نیم ساعت مانده به غروب آفتاب دعای چهلچراغ طبق یک سنت و رسم دیرین در صحن دو حسینیه بزرگ مجن (حسینیه قلعه و سفلی) توسط خادمین این دو حسینیه برگزار می شود که عامه مردم هم با اهدا نذورات شرکت گسترده ای در این مراسم که تا شب عاشورا ادامه می یابد دارند. در روز پنجم ماه محرم الحرام به یاد سقای دشت کربلا حضرت ابوالفضل(ع) مراسم علم بندان و برافراشته کردن پرچم در حسینیه سفلی برگزار می گردد که خادمین و عزاداران حسینیه قلعه و تقریباً همه مردم شهر در این مراسم شرکت می کنند و در روز ششم هم این مراسم در حسینیه قلعه برگزار می شود که باز هم مورد استقبال خادمین حسینیه سفلی و مردم عزادار قرار می گیرد.

  در این دو روز که مراسم علم بندان برگزار می گردد مردم با حضور در معابر و محل عبور دسته جات سینه زنی و علمداران با ذبح قربانی که در نوع خود کم نظیر است بر شکوه این مراسم می افزایند. در شب تاسوعا حسینی عزاداران حسینیه قلعه با دسته سینه زنی و اهدا سلام به سبک خاص از قدیم الایام مرسوم بوده شرکت نموده و در شب عاشورا هم بالعکس عزاداران حسینیه سفلی در حسینیه قلعه شرکت می نمایند. اجرای این مراسم از دیرباز جهت حفظ وحدت و یکپارچگی اهالی شهر بوده است.

  اما در صبح عاشورا به یاد مظلومیت حضرت اباعبدا… الحسین(ع) و یاران باوفایش مردم مجن از سالیانی دور اقدام به برپایی دسته جات سینه زنی و زنجیر زنی و همچنین راه اندازی تمثال اسیران دشت کربلا و نخل گردانی، که در این رابطه نخل در بین مردم از احترام خاصی برخوردار است می نمایند.

  برپایی نماز جماعت ظهر عاشورا تعزیه شهادت حضرت ثارا…، آتش زدن خیمه ها و تعزیه شهادت دوطفلان مسلم بن عقیل از برنامه های پایانی این روز در مجن می باشد. البته تعزیه های دیگری هم در ایام محرم در قدیم برگزار می شد که هم اکنون کمرنگ شده است.

  شایان ذکر است شهر مجن همه ساله پذیرای هزاران نفر از شیفتگان مکتب سرخ حسینی از شهرهای اطراف مخصوصاً شاهرود و گرگان می باشدبرگزاری مراسم تعزیه شام غریبان در شب یازدهم، مراسم تعزیه بنی اسد در شب دوازدهم در حسینیه قلعه نیز از دیگر مراسم محرم مجن است.

  شهر مجن در فاصله ۳۵ کیلومتری شمالغرب شهرستان شاهرود قرار دارد.

  منبع : مجن نیوز